The 7. Rising Stars Grand Prix 2022

International Music Competition Berlin

Solo performance (piano, strings, wind instruments, plucked instruments, voice, accordeon, organ)

Category: YOUTH (up to 9 years old)

1st Prize
2nd Prize Shan Mu Ren, 8, piano, USA
2nd Prize Jinying Feng, 9, violin, China
3rd Prize
Pharphum​ Phophong​, 9, piano, Thailand
3rd Prize
Richard Neo, 9, violin, Singapore
Honorable mention with very good results
Yoav Kremer, 8, violin, Israel
Honorable mention with very good results
Gavin Chen, 9, piano, New Zealand
Honorable mention
Kristupas Martinaitis, 9, piano, Lithuania

Category: JUNIOR (10-12 years old)

1st Prize Hyeonjeong Lee, 11, violin, South Korea
2nd Prize
Evangeline Lien, 12, viola, USA
3rd Prize
Tiya Uthaisang, 10, piano, Thailand
3rd Prize
Jiayi Huang, 11, cello, China
3rd Prize
Odysseas Tsakalidis, 12, violin, Greece
3rd Prize
Tiancheng Feng, 10, marimba, China
3rd Prize
Anne Wang, 11, voice, Hong Kong
Honorable mention with very good results
Yeji Lee, 10, cello, South Korea
Honorable mention with  very good results
Calliope Smith, 10, violin, USA
Honorable mention with very good results
Alyssa Teo, 10, cello, Singapore
Honorable mention with very good results
Liying Qu, 12, voice (musical), China
Honorable mention with very good results
Mingshu Wei, 10, viola, China
Honorable mention with very good results
Akshara Balaji, 12, piano, India
Honorable mention with very good results
Hecheng Eason Wan, 10, piano, China
Honorable mention with good results
Morton Wang, 10, piano, Australia
Honorable mention with good results
Balzhan Bekzhanova, 12, piano, Kazakhstan
Honorable mention with good results
Helga Aints, 10, marimba (snare drums), Estonia
Honorable mention with good results
Alani Gibson, 10, piano, USA 
Honorable mention
Claudius Tyack, 12, piano, UK/German
Honorable mention
Patcharapich Pichpongsa, 12, voice, Thailand

Category: INTERMEDIATE (13-15 years old)

1st Prize Saruschan Aghamiri, 15, tuba, Italy
1st Prize Jimin Yang, 15, basson, South Korea
2nd Prize Yu-Chia Huang, 15, piano, Taiwan
2nd Prize Oriana Wojciechowska, 15, violin, Poland
2nd Prize Chu Wang, 14, violin, China
3rd Prize
Seaena Kim, 13, violin, USA/South Korea
3rd Prize
Aranza Ortega, 15, piano, Mexico
3rd Prize
Lisa Steger, 15, recorder, Austria
3rd Prize
Ieva Eliza Isakova, 15, oboe, Latvia
Honorable mention with very good results
Nachcha Asujint , 14, piano, Thailand
Honorable mention with very good results
Aylin Mahmudova, 13, piano, Azerbaijan
Honorable mention with very good results
Natalie Kwok, 15, cello, USA
Honorable mention with very good results
Alicia Yui-Chit Ko, 15, voice, China
Honorable mention with good results
Liam Ulker, 15, viola, USA
Honorable mention with good results
Wen Yu Tan, 13, cello, Singapore
Honorable mention with good results
David Wong, 13, oboe, USA
Honorable mention with good results
Vanessa Werner, 13, piano, Germany
Honorable mention with good results
Ranen Toh, 13, piano (jazz), Singapore
Honorable mention
Riana Nicole Valdez, 15, voice, Philippines
Certificate of participation
Alexa Tan, 13, piano, USA
Certificate of participation
Sissi Goh, 15, piano, USA

Category: ADVANCED (16-18 years old)

1st Prize Ines Choi, 17, violin, UK/USA
1st Prize Claudia Alija Olive, 16, clarinet, Spain
1st Prize Siddhartha Bhattacharya, 16, violin (folk music), India
2nd Prize Eri Tanaka, 17, violin, Japan
2nd Prize Jeslyn Cai, 17, piano, USA
3rd Prize Katalin Csata, 16, flute, Hungary
3rd Prize Daniel Dmowski, 18, violin, Poland
Honorable mention with very good results
Bill Colson Wijaya, 16, piano, Indonesia
Honorable mention with very good results
Joon-Hyung Noh, 16, voice (musical), USA
Honorable mention with very good results
Henry Dallman, 18, violin, USA
Honorable mention with good results
Alexander Kalischewski, 16, voice (classical music), Germany
Honorable mention with good results
John Lee, 17, cello, USA
Honorable mention
Joon-Hyung Noh, 16, voice (classical music), USA

Category: SENIOR (19 years and older)

1st Prize Saki Shimomiya , 24, violin, Japan
1st Prize Stefano Nanni, 29, saxophone, Italy
1st Prize Suyeon Lee, 25, flute, South Korea
1st Prize Jakob Grimm, 30, bass trombone, Germany
1st Prize Adam Ambarzumjan, 24, clarinet, Germany
2nd Prize
Oliver Uszynski, 23, clarinet, Poland
2nd Prize
Yulia Drukh, 22, clarinet, Russia
2nd Prize
Siyi Li, 22, violin, China
2nd Prize
Juan Elvira Marquez, 24, piano, Spain
3rd Prize
Aletta Steynberg, 23, flute, South Africa
3rd Prize
Maria Simona Fruscella, 48, organ, Italy
3rd Prize
Ziqing Lin, 20, cello, China
3rd Prize
Jeongha Lim, 20, percussion, South Korea
3rd Prize
Qian Yin, 37, violin, USA
3rd Prize
Wei-Wen Li, 19, piano, Taiwan
3rd Prize
Chenxu Li, 26, guitar, China
3rd Prize
Kaja Mandic Plavsic, 27, piano, Serbia
3rd Prize
Yi-Hsuan Tseng, 27, piano, Taiwan
3rd Prize Charity Mapletoff, 21, voice (soprano), U.K.
Honorable mention with very good results Zhiyong Xu, 22, violin, China
Honorable mention with very good results Kristian Cvetkovic, 30, piano Switzerland
Honorable mention with very good results Marinaki Evi, 43, piano, Greek
Honorable mention with very good results Sujin Yun, 27, piano, South Korea
Honorable mention with good results Yuhan Lin, 22, viola, China
Honorable mention with good results Laura Farre Rozada, 31, piano, Spain
Honorable mention Maria Budnikova, 24, voice, Ukraine
Honorable mention Satoru Aoki, 34, piano, Japan


Category: AMATEUR (19 years and older)

1st Prize
2nd Prize
3rd Prize Akiko Gomez, 66, violin, USA
3rd Prize
Malcolm Mok, 21, piano, China

Chamber music (from duo to sextet with or without piano)

Category: JUNIOR (up to 13 years old)

1st Prize
2nd Prize
3rd Prize
Honorable mention with good results
Helga Aints, 10, Paul Eensaar, 10, marimba/xylophone, Estonia

Category: ADVANCED (14-18 years old)

1st Prize
2nd Prize
3rd Prize Kai Chuen Phay, 14, Kay Ng, 14, Lucas Bee, 14, Vee Shen Choo, 16, string quartet, Singapore
Honorable mention with very good results
Eric Koh, 16, Katie Koh, 12, piano duo, USA

Category: SENIOR (19 years and older)

1st Prize Jakob Grimm, 30, Aljoscha Zierow, 33,  Christiane Traute, 26, Luca Chiche, 28, brass quartet, Germany/France
2nd Prize Elois Enrique Hernandez, 27, Viviane Rieke, 28, Linda Maria Gulyas, 31, Lena Iris Brendel, 28, Annika Baum, 19, Sonus Quintet, Spain/Germany
3rd Prize Luca Aletta, 38, Stefano Cardillo, 44, piano, doublebass duo (jazz), Italy
3rd Prize
Maria Tió, 27, Ferran Bardolet, 37, Ricard Rovirosa, 36, piano trio, Spain

Grand Cash Prize Winners: Hyeonjeong Lee (violin)